Askerlik düşecek mi ? Tek Tip askerlik nasıl olacak ?

0 83

Askerlik düşecek mi ? Tek Tip askerlik nasıl olacak ? Askerlik ile ilgili tartışmalar uzun zamandır gündemden düşmüyor. Bedelli askerliğin çıkmasıyla binlerce kişi bedelli  askerlik ile ilgili başvurularını yaptı, tarihlerini  ve 21 günlük temel eğitim görecekleri askeri birlikleri öğrendi.

Binlerce gencimizin ise  merakla  askerlik ile ilgili yeni çalışmalar  ise gündemde ki tazeliğini koruyor. Herkesin merak ettiği soru aslında askerlik süresinin ne kadar olacağı ve yeni askerlik sisteminin nasıl olacağı yönünde gündemi oluşturuyor.

Askerlik süresi  ne kadar ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek 19 yaşına geldiğinde kendisine bildirilen askerlik yoklamasına  katılmak ve belirli bir yaşa gelene kadar askerlik vazifesini yerine getirmekle yükümlüdür. Mevcut yasa hükümlerine göre askerlik süresi uzun dönem askerlikte 12 ay olarak belirlenmiştir. Lisans bölümü  dört yıllık üniversite mezunları ise 6 aylık kısa dönem er olarak veya 12 ay yedek subay askerlik vazifelerini yerine getirmektedir. Yeni askerlik sistemine göre bu sürelerin değişebileceği söylentiler arasında yerini almakta. Bu yazımızda askerlik düşecek mi sorusuna gündemde konuşulanları bulabileceksiniz.

Yeni Askerlik sistemi ne olacak?

Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığının ortak gerçekleştirdiği görüşmelerde yeni bir askerlik sistemi üzerinde konuşulduğu ve görüşmelerde sona yaklaşıldığı  da duyulan haberler arasında görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde hayata geçirilecek olan yeni  askerliğin tek tip askerlik sistemi olduğu üzerinde duruluyor.

Tek Tip Askerlik Nedir ?

Görüşmelerde konuşulan yeni  askerlik modeli olarak tek tip askerlik olduğudur. Tek Tip askerlikte 12 ay olan askerlik süresinin 9 aya düşmesi planlanırken 3  aylık temel eğitim süresinin ardından kalan 6 aylık süre için belirlenen miktarda ödeme yapmayı kabul eden vatandaşlar askerlik hizmetini tamamlamış olarak evlerine dönebileceği görüşülmektedir. Bunun akabinde 3 aylık temel eğitimi tamamladıktan sonra kalan  6 aylık sürede ödeme yapmak istemeyen askerlik hizmetini yerine getirmek isteyen vatandaşların ise devlet tarafından ödenecek belirli bir aylık bir ücret karşılığında hizmete devam edeceği konuşulan konulardan biridir. Öne çıkan detaylar arasında bu sistemle beraber sürekli gündeme gelen bedelli askerlik yasası tartışmalarının son bulması bekleniyor.