Doğru Meslek Seçimi İçin Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı?

0 86

5 Adımda Doğru Meslek Seçimi

Doğru meslek seçimi zordur. Hayatımızın geri kalanını sevmediğimiz, bizi mutlu etmeyen bir mesleği yapmak zorunda kalmamamız için tam zamanında en doğru kararı vererek meslek seçimi yapımalıdır.

    Kararlarımızda etkin rol oynayan bazı kişiler vardır. Bu kişiler, annemiz, babamız, kardeşlerimiz, dostlarımız ve çeşitli akraba kitlesi gibi bizi yönlendirmeye çalışan kişilerdir. Tabi ki de değer verdiğimiz kişilerin düşünceleri bizim için önemlidir fakat önceliğimiz kendi düşüncemiz olmalıdır. Bu mesleği o veya bu kişi değil biz yapacağız. Yani son kararı kendi isteklerimiz doğrultusunda almalıyız.

Adım Adım Meslek seçimi?

5 adım olarak özetledğimiz doğru meslek seçimi aşamalarına kısaca göz atalım.

 1. Kendimizi Tanıyalım?

    Ben kimim? Ne istiyorum? Hangi alanda ne yeteneklerim var? Neleri yaparken mutlu oluyorum? Gibi soruları her birey kendisine sormalı ve dürüst cevaplar vermelidir.

 • Bir işi ne derece iyi yapabileceğimizin farkında olmalıyız.
 • Bir meslekten neler beklediğimizi net olarak ifade edebilmeliyiz.
 • Öncelik sıramızı belirlemeli ve seçeneklerimiz olup olmadığını araştırmalıyız.
 • Bu seçeneklerin bizim beklentilerimizi karşılayabilir nitelikte olup olmadığına ve ekonomik olanaklarla erişebilme olasılığımıza göre değerlendirmeliyiz.
 • Analiz sonrası bize en uygun olan mesleğe yönelmeliyiz

2 – Meslekleri Tanıyalım?

 • Seçmeyi planladığınız meslek konusundaki seminerleri ve üniversiteleri ziyaret ediniz.
 • Seçmeyi planladığınız meslek için, o meslekte çalışan meslek mensuplarıyla görüşünüz ve merak ettiğiniz soruları sorarak onların görüşlerini alınız.
 • Seçecek olduğunuz meslekte çalışanların; çalışma ortamı, çalışma koşulları, iş kıyafetlerini, iş içinde karşılaştıkları güçlükleri, çalıştıkları işin olumlu veya olumsuz yönleri, meslekteki ilerleme, kazançlarının ne kadar olduğu ve mesleğin geleceği hakkında bilmek istediğiniz tüm soruları sorunuz. 

3 – Üniversite Sınavı ?

    Üniversite sınavı somut konuları öğrenme gücünü ve okul başarısını ölçmeye yönelik bir sınavdır. Her sene öğrenciler içi kaçınılmaz bir aşama olan üniversite sınavı, hayatımızın en önemli dönüm noktasıdır. Üniversite sınavından önce ne meslek istediğimizin kararını verirsek her şey daha kolay olacaktır.

4 – Pes Etmek Yok!!

   Sınav bitti. Sonuçlar açıklandı ve istediğimiz üniversiteye puanımız yetmiyor. Ne yapmalıyız?

 • Sırf birileri mutlu olsun yada ‘kazanamamış’ demesinler diye kesinlikle puanımızın yettiği üniversiteyi tercih etmemeliyiz.
 • “Bir yıl boşa gidecek” gibi bir düşünceyi aklımızdan silmeliyiz. Azimle çalıştığımızda bir sene geçer gider ama sonunda mutlu olacağımız bir mesleği yapmak vaf vazgeçmemeliyiz.
 • Sadece itibar sahibi olmak için meslek seçilmez. Puanımız iyi olsa da ve doktorluk, hakimlik gibi meslek gruplarını seçebilme olanağına sahipsek bile, birileri karşımıza geçtiğinde önünü iliklesin diye istemediğimiz bir mesleği seçmemeliyiz.
 • “Üniversiteye bir gideyim gerisi önemli değil, bol bol gezerim” gibi bir düşünceye sahip olmamalıyız. Üniversite bir dönüm noktasıdır, bir yıl çöp olmasın diye düşünürken 4 yıl sonunda bütün hayatımız çöp olabilir.

5 – Karar alalım ?

   Sınav sonuçları, istediğimiz meslek, çevre baskısı karar alma sürecimizde en önemli etmenlerdendir.

    Üniversite tercihlerinde çok dikkatli olmalıyız. En çok istediğimiz üniversiteden başlayarak listemizi düzenlemeliyiz, pişman olacağımız bir yeri yazmamalıyız. Mesela, 3. sıradaki tercihimiz olan üniversiteye yerleştik ama biz 5. sıradaki üniversiteyi daha çok istiyorduk pişman oluruz fakat faydası olmaz. Doğru meslek tercihi için kendimize uygun okumaktan keyif alacağımız bölüm seçimi de çok önemlidir. Bu ve bunun gibi olumsuzluklar yaşayıp üzülmemek için dikkatli olmalı ve bu konuda bilgili birisinden yardım alarak tercihlerimizi yapmalıyız.

    Son olarak, bütün adımları ve üniversite yerleşmelerimizi tamamladıktan sonra geleceğimize doğru en önemli adımlardan birine yani üniversite hayatına geçiş yapmış oluyoruz. Bundan sonra kaliteli bir meslek hayatı için gerekli seminer, kurs, sertifika programlarıyla eğitimimizi desteklemeli ve kendimizi geliştirmeliyiz. Tercihlerimizin hep bizi mutlu etmesi dileğiyle….