Döviz kuru neye göre yükselir ve neye göre düşer?

0 62

Döviz kuru ve Parite oranı

Dolar, Euro, Sterlin gibi yabancı ülkelerin para birimlerini simgeleyen belgelerin tamamına verilen isimdir. Aslında kısaca ulusal paranın yabancı para birimi karşısındaki değerini ifade etmektedir. Döviz, yabancı ülke parasına verilen isimdir. Bu para birimlerine ait döviz kuru arz ve talep dengesine bağlıdır.

En çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan döviz işlemlerindeki kur fiyatları ve parite oranlarına etki eden faktörler nelerdir? döviz kuru neye göre belirlenir? merak ettiğiniz soruların cevapları bu yazımızda.

Döviz kuru neye göre belirlenir? Faktörler nelerdir?

  • İç piyasadaki döviz ihtiyacının karşılanamaması durumunda diğer para birimleri döviz değer kazanır, değer kazandıkça fiyatı artışı meydana gelir.

Döviz kuru ilgili ülkedeki mevcut döviz miktarına bağlıdır. Örnek verecek olursak; bir ülkede yeteri miktarda Dolar bulunmuyorsa, şirketlerin ve vatandaşın dolar ihtiyacı bu nedenle tam olarak karşılanamıyorsa ülkede dolar değer kazanacak ve Dolar, Euro döviz fiyatı yükseliş trendine girecek demektir. İç piyasanın kısa, orta, uzun vadeli döviz ihtiyacı karşılanamaması halinde döviz değer kazanır, değer kazandıkça da fiyatı artar.

  • Ülkedeki döviz talebinin, ilgili döviz miktarından fazla olması durumunda o para biriminin yükselme sebeplerinin başında gelir.

Bu olayı bir örnek ile daha iyi açıklayabiliriz. A, B ve C kişilerinin olduğu üç kişilik bir pazar olduğunu düşünelim ve bu pazar piyasasında 1 Euro’nun 5 TL olduğunu varsayalım. 100 Euro’su olan A, bununla Türk Lirası almak istemektedir. Buna göre A elindeki Euro ile 500 TL alabiliyor. B ve C kişilerinin ise 500’er Türk Lirası var. Bunlar  500’er Türk Lirası ile Euro almak istiyor. Şu an bu ortak pazara baktığımızda TL’ye çevrilmek istenen 100 Euro ve Euro’ya çevrilmek istenen 1000 TL var. Yani buradaki toplam para: 1000 TL, 100 Euro. Piyasadaki 100 Euro 500 TL’ye karşılık geliyor. Hem B’nin hem de C’nin talebini karşılayacak döviz miktarı piyasada mevcut değil. Bu nedenle dövizin kuru yükselmeye başlıyor.

  • Ülke dışından gelen döviz

Ülke dışından gelen döviz derken anlatılmak istenen ülkeye giren yabancı sermaye döviz miktarıdır.  Bir ülkeye döviz girmesinin üç yolu vardır. Bunlar sırası önemli olmaksızın şu şekildedir: Yatırım (Uluslararası yatırım), Turizm , İhracat.

  • Siyasi vakalar, bürokratik olaylar döviz kurunu etkilemektedir.

 Ülkedeki siyasi olaylar ulusal para biriminin uluslararası piyasalardaki konumu açısından ekonomiyi yakından ilgilendiriyor. Ülkede yaşanan siyasi gerilimlerin borsayı olumsuz etkilemesi , dolaylı etki yaparak bir sonraki adımda döviz kuru fiyatlarını etkilemektedir.

“Girişimcilikte para mı önemli fikir mi” yazısına erişim : https://fikrinolsun.net/girisimcilikte-para-mi-onemli-fikir-mi-40.html