Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0 222

Kahve denince öncelikle tabiki ilk düşünülen Türk kahvesidir. Ama günümüzde kahve artık bir yaşam biçimi, bir hayat standardı göstergesi ve vazgeçilmez alışkanlıklar arasına girmiştir. Son zamanlarda üretilen ev tipi kahve makineleri dışarıda içilen kahveleri evimize getirdi. Artık çoğu kahve tüketicisinin evinde en az bir tip kahve makinesi var. En az bir tip diyorum çünkü kahve çeşitleri arttıkça makine detayları ve çeşitleri arttı.

Şimdi kahve makinesi alırken nelere dikkat edilmeli konusuna birlikte göz atalım. Ne çeşit kahve seversiniz? Hangi tip kahve makinesi almalısınız? Bu sorulara cevap arayalım.  Karar verirken bazı sorulara aklında cevap vermeli ve kahve makinesindeki tercihlerini ona göre yapmalısın.

1. Kahve makinesini nerede ve ne için kullanacağınız önemlidir. Evde kullanacaksanız, büyük kapasiteli bir makine almanıza gerek yok. İş yerleri, okullar ya da farklı toplu alanlarda kullanacaksanız, büyük makineler daha avantajlı olacaktır.

 2.Günde kaç bardak kahve tüketiyorsun yada arada bir mi kahve içiyorsun bu soruyu bir düşünmelisin çünkü bunu düşündüğünde nasıl bir kahve makinesi istediğinle ilgili bazı kararlar vermene yardımcı olacaktır.  Bazı kahve makineleri birkaç fincan kahveyi bir defada yaparken bazı makineler sadece birer porsiyon kahve hazırlayabilmektedir. Kahve makinesi seçerken bu alışkanlığınızı göz önünde bulundurmanızı öneririm.

3. Bir kahve hazırlamadaki pratiklik mi yoksa lezzet mi buda kişiye göre değişkenlik gösterir Farklı çeşitlerde kahve makineleri vardır.Öncelikle hangi kahve türünü kullanmak istediğinize karar vermelisiniz.TÜRK KAHVESİ FİLTRE KAHVE MAKİNESİ ESPRESSO KAHVE MAKİNESİ VE KAPSÜL KAHVE MAKİNELERİ… kahve yapımı ve lezzetleri farklı olduğu gibi piyasadaki fiyatlarıda farklılık göstermektedir.

TÜRK KAHVESİ MAKİNESİ

Türk kahvesinin bol köpüklü olmasını istiyorsunuz ve misafirinize ikram edeceğiniz kahveyi hazırlarken taşırmak da istemiyorsunuz. İşte tam bu işe uygun üretilen Türk Kahvesi makineleri pratik ve kullanışlıdır. İş yerlerinde cafelerde ve artık evlerde de çok tercih edilmektedir. Kendinden su hazneli olanlar birde su haznesiz olmak üzere farklı modelleri bulunmaktadır. Türk kahve makinesi alırken evdeki kişi sayısı dikkate alınarak cezve hacmine dikkat edilebilir. En çok tercih edilen modeller arçelik telve arzum okka karaca hatır  …

ESPRESSO KAHVE MAKİNELERİ

Espresso kahve makinesi tam kahve sevenler için diyebiliriz. Kahve yapmaktan zevk alıyor ve espresso latte capucino seviyorsanız. Filtre kahve makinesi tam size göre diyebiliriz. Manuel bir kahve makinesi alıp çekirdeğini istediğiniz kahve çekirdeğinden alıp taze öğütür ve tam damağınıza layık bir kahve hazırlayabilirsiniz.

KAPSÜLLÜ KAHVE MAKİNELERİ

Kapsüllü  kahve koyarak kullanılabilen makineler fazlasıyla kullanışlıdır. Kapsül kahvelerin pek çok aroması bulunur; ancak tiryakiler genelde tatlarının aromalarının birbirine benzediğini düşünürler. Ancak hazırlaması ve temizlenmesi bakımından oldukça pratiktir. Kapsüllü makinelerin bir dez avantajıda aldığınız kapsüllü makinenin kapsüllerine bağımlı hale geliyorsunuz. Çünkü kapsüller normal alınan bir filtre kahveye göre daha pahalıdır. Ama ben çok uğraşmadan tek tuşla kahvemi içeyim sonrasında temizlik olmasın diyorsanız kapsüllü kahve makineleri tam size göre diyebiliriz. En çok tercih edilen modellerden biri nespresso diğeri ise tchibodur. Tchibo daha uygun fiyatlıdır ama sadece tchibo kahve makinesinin kapsülüyle uyumludur. Nespresso makinesi ise biraz daha pahalı olmasına rağmen starbucks jacops dovidoff nespressomm belmio gibi bazı markaların kapsüllerinede uyumludur. Ayrıca belirli günlerde takip edildiğinde daha uyguna kampanya fiyatla alınabilir.

FİLTRE KAHVE MAKİNESİ

Eğer çok kahve severseniz ve her an sıcak elimin altında benim kahve makinem hazır olmalı diyorsanız filtre kahve makinesi tam size göre diyebiliriz. Filtre kahve makinesi alırken dikkat edilceklerden biri kağıt filtre mi yoksa plastik filtre mi olmalı kağıt filtre daha sağlıklı olmasının yanı sıra kağıt filtre alma maliyetine neden olmaktadır. Ayrıca  filtre makinesinin demliği cam olmalıdır. En çok tercih edilen filtre kahve makineleri delogni philips vestel elektrolüx beko arçelik ve bosch…