Satış Teknikleri – Nasıl Satış Yapılır

0 148

Tüm dünyada alışveriş artık müşteri odaklı hale gelmiştir ve müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap verme ihtiyacı nedeniyle Satış Teknikleri – Nasıl Satış Yapılır konusunda firmaların kendini geliştirmeleri elzem hale gelmiştir. Firmalar arası rekabetin artması ve alışveriş yapılacak merkezlerin hızla çoğalması tüketiciyi zor bulunur kılmaktadır.

Satış Teknikleri

Tüketicinin memnun edilmesi, taleplerin dikkate alınması, hoş ve kibar bir şekilde karşılanması müşteri odaklı satışın olmazsa olmazlarındandır. Yüz yüze iletişimde müşteriye olan tavır, iletişim çok önemlidir. Mağazanın satış oranında satış elemanının payı büyüktür.  Mağazaya gelen tüketicinin istediğini anlayabilen satış temsilcisi çalıştığı mağazanın satış başarı grafiğinin artmasında olumlu katkıda bulunacaktır.

Satış Teknikleri konusundaki beceriniz ile müşterileri sürekli alışveriş yapar hale getirebilirsiniz ve bu durum ileriki dönem kariyeriniz için artı puan olacaktır. Öncelikle kendinizi geliştirmek için satış ürün grubunuzdaki mağazaları gezerek satış elemanlarını satış yaparken izleyip, satıcının  davranışlarını gözlemleyebilirsiniz.

Müşterilerinize klişe sözler kullanmaktan kaçınmalı, onlara ürünle ilgili ihtiyacı olan bilgiyi vermelisiniz. Ayrıca olası itirazlarını da dikkate almalısınız. Ürünlerinizdeki kaliteyi ön plana çıkarıp fiyat vurgusunu belirtebilirsiniz. Satış sonrası hizmetler var ise mutlaka bilgilendirme yapılmalıdır. Markanızı tanıtarak marka bilinirliği sağlanabilir. Müşterinin rakiplere gitmesini önlemek için farkındalık oluşturacak alanlar belirlenmelidir.

Satış Grafiğinin Artırılmasına Yönelik Çalışmalar

Satış grafiğinin artırılmasına yönelik çalışmaların başında reklam ve promosyonlar gelir. Promosyonla birlikte müşteriler kullandıkları promosyon üründen tekrar almak için mağazaya geleceklerdir. Bunun haricinde çekiliş, hediye kartı uygulamaları da gündeme alınabilir.  Mağaza vitrinindeki görsel düzen müşterinin mağaza içine girmesine, alışveriş için ilk adımı atmasına fayda sağlayacaktır. Görsel sunumda müşteriye sunulan her bir parça ürün tüketici gözünde mağaza içi ilk izlenimi veren alan olacaktır ve önemli bir rolü vardır.

Satış ekiplerinin müşteri ile işbirliği içinde satış sürecini tamamlaması için olumlu bir etkileşim ortamı oluşturulmalıdır. Tüketicinin olumsuz yanıt vereceği sorulardan kaçınmalıdır. Müşteriyi çok iyi dinleyerek açık uçlu sorular ile ürün hakkında diyalog başlatabilirsiniz. Ürünün kullanım talimatını öğrenmek,  içeriğini bilmek, menülerin kullanışlı yanları bilmek, katalog ve broşürler hakkında bilgi sahibi olarak ürünle ilgili bilgilendirme ve önerileri müşterilere aktarmalısınız.

Girişimcilikte Para Mı Önemli Fikir Mi