TOKİ’den Konut Alma Şartları Neler? Uygun Fiyata Konut Nasıl Alınır?

0 157

TOKİ başvuruları nasıl yapılır? TOKİ’den konut alma şartları neler? Nasıl ev alırım? Başvurular nereye nasıl yapılıyor? Uygun fiyata nasıl konut alırım? TOKİ’den ev satın alma ile ilgili detaylı bilgilendirmeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

TOKİ Konut Projelerini Nasıl Öğrenirim?

Dar ve orta gelir düzeyinde olan vatandaşların konut edinmesi amacıyla kişilere uygun fiyatlı evler inşaa eden TOKİ artan nüfus için gereken konut ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ nın web sayfasındaki “Talep ve Satış” bölümünden tüm illerdeki konut satışları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

TOKİ Konut Alma Şartları

Kuralı satışlarda ve alt gelir projelerinde başvuran kişinin bulunduğu mahalde ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Açık satışlarda ise genel olarak ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bu şartlar bazen uygulanabilmektedir.  Toki tarafından yayınlanan projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır.

Yine aynı şekilde kuralı satışlarda ve alt gelir grubu projelerinde hane halkı adına sadece bir başvuru yapılabilmektedir.

Hangi proje için başvuru yapılacaksa ilgili bankaya, satış duyurularında ilan edilen süreler içerisinde gidip başvurunun yapılması gerekmektedir.

TOKİ Kura Çekilişi

Satış duyurusunda belirtilen gün ve saatte Kura çekim işlemleri belirlenen kategori önceliğine göre gerçekleşmektedir.

Kura sonucu konut sayısı kadar kişi belirlenen asil liste ve belirli bir sayıdaki yedek liste Toki’nin web sitesinde yayınlanmaktadır.

Peşinat Yatırma ve Sözleşme İmzalanması

Kura sonucu ev çıkması durumunda TOKİ tarafından belirlenen tarihlerde satış duyurusunda belirtilen tutarda peşinatı bankaya yatırmanız gerekmektedir. Peşinatı bildirilen tarih aralığında yatıramamanız halinde hakkınız yanacak ve yedek kura sıralamasında yer alan ilk kişiden başlayarak bu hak devrolacaktır.

Peşinat yatırdıktan sonra size ait olacak evin şerefiyeli satış sözleşmesini Toki İdaresi’nin belirleyeceği tarihlerde imzalayacaksınız. Bu tarihten sonra evin satış tutarına göre aylık ödeme tutarınız ve ödeme planınız belirlenmiş olacaktır.

Bugünkü durumda, şehirleşmenin tüm öğelerini içeren bir anlayışla hizmet vermekte olan Toki İdaresi yaptığı çalışmalar ile sosyal devlet anlayışının güçlenmesine ve vatandaşın devlete olan güveninin artmasına katkı sağlamaktadır.

TOKİ web sayfasında yer alan projelere buradan ulaşabilirsiniz..

 

Girişimcilikte Para Mı Önemli Fikir Mi