Toptan – Perakende Yumurta Satışı Nasıl Yapılır?

0 963

Yumurta besleyici, lezzetli ve görece ucuz besin maddesi olmasının yanında, bir insanın yaşamı boyunca gereksinim duyduğu temel vitamin ve mineralleri içeren sindirimi kolay bir besindir. İçinde bulunan kolin maddesi fiziksel gelişimini, öğrenme yeteneğine olumlu katkıda bulunur. Bu yazımızda toptan – perakende yumurta satışı nasıl yapılır konusundan bahsedeceğiz.

Yumurta gündelik hayatımızda kahvaltı sofralarında, evde pasta börek işlerinde, fırın – şekerleme – pastane üretim tesislerinde hammadde olarak yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Toptan – Perakende Yumurta Satışı

Yumurta üreten tavuk çiftliklerinden gıda toptancıları yüklü alımlar yapmaktadır. Çiftlik sahiplerinin toptancılar gibi yeterli pazarlama ağı olmadığı ve satış sürecinde zaman kısıtlı olduğu için yumurta toptancılık işinde sektör oldukça hareketlidir. Yumurta toptancıları çiftliklerden alım yaptıkları miktara göre belirli oranda indirimle yumurtaları alırlar. Üzerine kendi kar payını ekleyerek toptan – perakende yumurta satışı gerçekleştirirler.

Bütçenize uygun güvenilir tavuk çiftliği

Bölgenizde yer alan gıda halindeki yumurta toptancılarını gezerek yumurta sınıfları ve ağırlıkları baz alarak bir fiyat araştırması yapın ve kendinize toptan satış için ortalama fiyatı belirleyin. Toptan satış fiyatı ile tavuk çiftliklerinden alım yapacağınız fiyat arasındaki fark genel gider, fire oranı, paketleme, depolama, nakliye düşüldükten sonra sizin kar payınız olacaktır.  Ayrıca satışta peşin / vadeli ödeme tipi de önemli bir etkendir.

Burada önemli olan bir nokta şudur; alım yaparken yumurtanın sınıfını ve ağırlık bilgilerini bilmeniz ve buna göre gerekli kontrollerin yapılmasıdır. Bunun için güvenilir tavuk çiftliği bulmanız hem ilk yatırım bütçeniz hemde sonraki ticari ilişkileriniz için önem arz eder. Bazen de tavuk çiftlikleri ellerinde kalan yumurtalar için piyasanın altında çok düşük fiyat verir. Yapacağınız fiyat araştırması ile bu tarz teklifleri diğer çiftliklerin fiyatları ile kıyaslayabilirsiniz.

Hedef pazarı iyi belirleyin

İlk yatırım bütçenizi doğru değerlendirebileceğiniz tavuk çiftliğinden satış pazarınıza yönelik yumurta çeşidini (ağırlığa göre S, M, L, XL gibi, organik gibi) satın alarak bu işi sürdürebilir hale getirirsiniz.  Alımla ilgili tavuk çiftlikleri ile görüşürken bir yandan satış için yumurta alıcıları ile temasa geçin. Pastaneler, fırınlar, hazır yemek üretim tesisleri, lokantalar ve marketler ile ön görüşme yapabilirsiniz.

Depolama

Tavuk çiftliği ile anlaşma sağlandığında nakliyenin yapılacağı deponun yada müşteri deposunun belirli olması gerekmektedir. Yumurtaların kamyon kasasında bekletilmesi yada uygun olmayan depo şartlarında muhafaza edilmesi, kısa süre içinde bozulmasına yol açacaktır.  

Yumurta Piyasası ve Mevzuat

YUM- BİR (Yumurta Üreticileri Merkez Birliği)  ve Yumurta Borsası kurumlarını mevzuat ve yumurta piyasası güncel fiyatları açısından takip edebilirsiniz. Toptan – perakende yumurta satışı yapmaya niyetli ve belirli bütçe yatırım yapıyorsanız yumurta üretim süreci ve yumurta sınıfları, yumurtanın paketlenmesi, muhafazası, depolanması, taşınması ve pazarlanmasında dikkate alınacak özellikleri içeren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yayınladığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği yazısını da mutlaka okumanız faydalı olacaktır.