Toptan – Perakende zeytin satışı nasıl yapılır?

0 6.178

Zeytin yetiştiriciliği yapılsın yada yapılmasın kişiler ve firmalar için bu işin nasıl, nerelerden, ne şekilde yapılacağının özetini bu yazımızda bulabilirsiniz. Toptan – Perakende Zeytin Satışı yapmak için öncelikle bu işe profesyonel bakılmalıdır. Uzun vadeli düşünüyorsanız butik olarak başlamanızı öneririm.

Toptan – Perakende Zeytin Satışı

Zeytin üretiminin büyük bir bölümünün yapıldığı Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde  yer alan köylü pazarlarını ve zeytin hal pazarlarını ortalama fiyatı belirlemek için gezin.  Ayrıca ilinizdeki toptancıları gezerek aradaki farkı çıkarın ve perakende satış fiyatları ile mukayese yapabilirsiniz.

Zeytin satışında alım yaptığınız çeşidin özelliklerini bilmenizde fayda olacaktır. Kimyasal ilaç ve suni gübre kullanılmadan doğal şekilde elle toplama yöntemi ile satışa sunulan zeytinlerden almayı tercih edin.  Bölgeden bölgeye fark etmekle birlikte her yıl ekim ayı içinde hasat dönemi başlar ve yeni mahsul ürünler satışa çıkar.

Pazarlama yapacağınız mecrayı iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Bu alanlarda hangi yörenin, hangi tip, hangi boyutlardaki zeytini toptan perakende kaça satılıyor olduğuna bakmalısınız. Bu çalışmadan çıkacak sonuca göre Toptan – Perakende Zeytin Satışı‘na başlamalısınız.  Yurt genelinde halk pazarları, bakkal – marketler, Restaurant, otel, şarküteri ve bakkal – marketlere ve İnternet web sitesi  üzeriden siyah zeytin, yeşil zeytin, biberli yeşil zeytin, dolgulu yeşil zeytin, dilimli zeytin, yeşil çizik zeytin, yeşil kırma zeytin, pembe zeytin , yağlı sele zeytin, salamura zeytin, zeytin ezmesi gibi ürünleri pazarlamaya başlayabilirsiniz.

Satış Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her bir çeşit zeytinden aynı anda satış yapmak yerine belirleyeceğiniz birkaç çeşit üzerinden giderseniz müşteri talebine göre toptanda ve perakende satışta kendi ürün yelpazenizi oluşturabilirsiniz.

Toptanda müşterilerin talebine göre 5lt, 10 lt, 18 lt lik tenekelerde gönderim yapılabilir.

Satış pazarlama işiniz ile ilgili reklam vermek isteyebilirsiniz. Bunun için internet üzerinden ticari satış yapılan sitelere reklam verebilirsiniz.

Son bir not olarak bu sürecin son ama belki de en önemli aşaması olan Pazarlama kısmında müşteriler ile ilişkiniz, hizmet sunumunuz oldukça önem arz eder.  Ürün yelpazeniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İlave olarak küçük ölçekli işletme kurmakla ilgili yazılar bu hususta yararlı bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Zeytin Yetiştiriciliği Hakkında Merak Edilenler