Vakit Geçirmek İsteyenler için Az Bütçeli Eğlenceli Hobi Edinme Listesi

0 281

Yeni Bir “Hobi” Edinmek

Hobi demek dinlendirici bir iş olarak yapılan oyalayıcı uğraş anlamındadır. Boşta kalan zamanları değerlendirmek amacıyla yapılan beceri geliştirici, kişisel gelişime katkı sağlayan işlerdir. Ama çoğunlukta  yoğunluktan ve zaman bulamamaktan şikayet ederiz. Bu yazımızdaki hobi edinme listesinde keyifli tavsiyelerde bulunacağız.

Hobi deyince sadece özgeçmişte yazılan,  hobileriniz nelerdir sorusunun cevabı olan kitap okumak, müzik dinlemek gibi formaliteden yazılan şeyler olmamalıdır. Hobi edinme insanın o iş için vakit ayırdığı, kendini düşündüğü ve stresinin azalması ile birlikte o işle uğraşırken başka düşünceleri aklından çıkarmasıdır. Hobinin bir sürü faydası vardır; öncelikle stresi azaltır ve olumsuz düşüncelerden uzak kalınmasına neden olur. Öğrenme isteğine katkı sağlar ayrıca yeni şeyler öğrendikçe de hobi sahibi olmak kişiyi yeni fikirler düşünmeye ve üretmeye sevk eder. Aslında hobi bir kazanç değil stres atmak için yapılsa da günümüzde ana fikri değişmektedir. Bazı insanlar hobi olarak başladıkları işlerden elde ettikleri ürünleri sosyal medya vasıtasıyla satarak kazanca dahi dönüştürmektedir.

Hangi Hobi Tam Senlik?

Hobi denildiğinde sadece akla evde yapılabilen işler gelmemelidir.  Her bireyin kendi ilgi ve beğenilerine göre hobisi olabilir. Koleksiyon yapmak, bir müzik aleti çalmak bir dıy yapmak, örgü çeşitleri, araba parçaları tamir etmek, yeni  yemek tarifleri denemek, balık tutmak,  bahçe işleri, zeka oyunları (su doku – bulmaca çözmek,  satranç  oynamak), dekorasyon,mandala, boyama, resim yapmak, spor yapmak, vücut geliştirme birer hobidir. Kişi her bütçeye ve zevke göre hobi edinebilir. Hobi kişinin kötü alışkanlıklardan uzak kalmasına neden olur.Beyin gelişimine etkisi vardır. Unutkanlığı önler  ve kişiye sabırlı olmayı öğretir.

Hobi zamanı

Evde Yapılabilecek Hobiler Nelerdir?

Evde boş vakitlerimi değerlendireyim, dış dünyadan el ayak çekerek kendim ile baş başa keyifli vakit geçireyim isteyebilirsiniz.  Önceden herhangi bir kursa gitmemiş ders almamışsanız internet,  teknoloji nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Çeşitli videolardan destek alarak hobi çalışmalarına başlayabilirsiniz. Yada ilk aşamada kolaylık olması açısından hobi edinme için bir eğitmenden ders alabilir,  kursa katılabilir sonrasında kendi sürecinizi evde devam ettirebilirsiniz.

Örneğin evde dünya mutfağından farklı yemek çeşitleri denemek, 1000’li Puzzle yapmak, kitap okuyup müzik dinlemek, bulmaca çözmek, spor yapmak gibi. Başladığınız hobilerden keyif alın, vaktinizi verimli geçirecek çözümleri bulacak olan yine sizlersiniz.