Zeytin Yetiştiriciliği Hakkında Merak Edilenler

0 241

Ülkemiz konumu itibariyle, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Tunus gibi diğer Akdeniz ülkeleriyle birlikte dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üretici ülkelerindendir. Zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağı üretimi büyük çoğunlukta Ege ve Marmara bölgesinde yapılır. Zeytin eski zamanlardan beri yetiştiriciliği yapılan insan sağlığına katkısının yanında ülkeye ekonomik katkısı önemli olan bir meyve türüdür.

Zeytin Yetiştiriciliği Yapmak

Ülkemizin zeytin yetişimi açısından zengin olması, zeytinin günlük öğünlerde tüm hanelerde kullanılıyor olması ve ihracat ayağı güçlü bir ürün olması nedeniyle bir çok girişimci kendi bahçesini oluşturup zeytin yetiştiriciliği yapmayı planlamaktadır. Günümüzde bir çok marka bu şekilde başlayıp şuanda kendileri için ciddi başarı hikayeleri oluşturmuşlardır. Bu nedenle sizin gibi bu işe yeni başlayacak girişimci ve ekonomik fırsatları yeni değerlere dönüştürmek isteyen kişiler için özet bir yazı hazırladık. Dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.

Öncelikle yetiştiricilik için çeşit seçiminin iyi yapılması gerekmektedir. Bahçenin seçildiği yada seçileceği alanda benzeri şartlara sahip bölgelerde yapılan çalışmalar iyice incelenmelidir. Zeytin ağacı uzun ömürlü olması sebebiyle birçok meyve ağacından ayrılır ancak her türde olduğu gibi sulama ve beslenme başta olmak üzere bakım faaliyetlerine önem verilmelidir.

Sofralık Zeytin Yetiştirmek

Zeytin yetiştiriciliğinde iklim şartları önem arz eder. Sıfırın altındaki düşük sıcaklıklar donmaya neden olacağından ağacın çeşidi, budanma durumu, gübreleme durumuna dikkat edilmelidir. Eğer dolu yağışı olursa tanenin sofralık özelliği  bozulabilir ve kalitede düşme olur. Kar yağısı ağaç dallarının kırılmasına neden olabileceğinden dallar üzerinde biriken karlar mümkün olduğunca temizlenmelidir.

Bahçe yapılacak arazi üzerinde ışıklanma ve güneşlenmeyi en iyi sağlayacak yönü belirlemelisiniz, gerekiyorsa bir uzmandan / daha önce bahçe kurulumu yapmış bu konuda deneyimli kişilerden yardım alabilirsiniz. Arazi belirlendikten sonra toprak güzelce işlenmeli ve drenajı sağlanması gerekmektedir. Eğer araziniz meyilli ise toprak erozyonunu önlemek ve yağışlardan en iyi faydayı sağlamak için önlemler alınmalıdır.

Ayrıca iyi bir zeytinlik kurulması için önemli konulardan bir tanesi de iyi bir fidan şeçimi yapılmasıdır. İyi bir fidanın yaprakları bol, yanda bulunan dalları iyi gelişmiş ve canlı durmalı, gözle görüşür bir hastalık ve üzerinde zararlı haşeratlar bulunmamalıdır. Bu şekilde bahçeniz için sağlıklı bir dikme işlemi yapmış olursunuz. Ancak fidan dikim zamanı ve arazide dikim aralıkları ağaçların ışıklanma ve beslenme süreçlerini etkilemektedir.  Dikim sırasında fidanlara zarar vermeden işlem yapmaya gayret göstermelisiniz. Ve son olarak fidanlarınıza can suyu vermeyi unutmayınız.

Toptan – Perakende zeytin satışı nasıl yapılır?